CEP TEKNOLOJİ DOWNLOAD OTOMOBİL GÖRÜNTÜ UZAY İNTERNET OYUN DONANIM SAĞLIK YAŞAM
Bilgisayar bağımlılığı tedavi yolları? - Teknoloji22.Com
Bilgisayar bağımlılığı tedavi yolları?
Gelişen teknoloji büyük kolaylıklar sağlarken sağlığı da olumsuz etkiliyor
Özellikle gençleri ve çocukları etkisi altına alan bilgisayar oyunları, algılama bozukluğundan öğrenme güçlüğüne, denge sorunlarından sosyal bozukluğa kadar birçok rahatsızlığa davetiye çıkarıyor.

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, bilgisayar oyunlarında hızla akan oyun karelerinin kişiyi hızlı düşünme ve hızlı hareket etmeye sevk ettiğini, saatlerce oynanan oyun sebebiyle beynin oyundaki hıza programlandığını dile getiriyor

Beynin yapısı itibariyle aynı anda birçok şeyi değerlendirdiğini belirten Dr. Yavuz, oyun temposuna alışan beynin herhangi bir konuyu derinliğine analiz edemediğini, bir diğer deyişle bir konu ya da nesneye yoğunlaşamayıp konu üzerinde yüzeysel geçişler yaptığını vurguluyor.

Bu durumun özellikle bilgisayar oyunu bağımlısı öğrencileri olumsuz etkilediğini belirten Dr. Yavuz, beyni oyun temposuna alışan öğrencilerin derslerine yoğunlaşamadığını ve başarısız olduklarını belirtiyor. Yavuz, oyun bağımlılığı nedeniyle oluşan dikkat dağınıklığı ve oyundaki hızdan kaynaklanan hiperaktiviteyle birlikte öğrencinin her şeyden sıkılır hale gelebileceğini kaydediyor.

Mehmet Yavuz’a göre, beyni hızlı ama yüzeysel düşünmeye programlayan bilgisayar oyunları, üst düzey öğrenme ve algılamayı engelliyor. Aileler, çocuktaki başarısızlığın nedenini bilgisayarda uzunca vakit geçirmeye bağlasa da asıl problem beyinde oluşan fizyolojik bozukluk. Aynı bozukluğa çok hızlı okuma yapan kişilerin de maruz kalabileceğini hatırlatan Dr. Yavuz, görüntüleri üst üste ileri sararak çalışan herkesin risk altında olduğunu, çoğu zaman bu kişilerin aniden oluşan algılama ve analiz zayıflığını, hayatlarındaki bir soruna bağlayarak bozukluğun kaynağını fark edemediğini belirtiyor.

Dr. Yavuz, şiddet içeren bilgisayar oyunlarında önüne gelen herkesi öldürmek için çaba harcayan kişinin arka planda anti-sosyal psikopatik kişilik bozukluğu varsa, gerçek hayatta da öldürme içgüdüsü ile hareket edebileceğine dikkat çekiyor. Geçtiğimiz haftalarda Norveç’te 92 kişiyi öldüren katilin bilgisayar oyunu bağımlısı olduğunu hatırlatan Dr. Yavuz, beyindeki denge bozukluğunun kitlesel katliamlara yol açabildiğini kaydediyor. Bilgisayar oyunu üreten firmaların bu konuda hassas davranması gerektiğinin altını çizen Yavuz, oyunların saatte bir ara vermeyi sağlayacak şekilde üretilmesini tavsiye ediyor.

BİLGİSAYAR BAĞIMLILIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bilgisayar oyunları nedeniyle beyin dengesi bozulan kişi, en az 3 ay bilgisayar oyunlarından uzak durmalı ve beynini nadasa almalı. Bu bozukluğu yaşayan öğrencilere okula ara vermelerini tavsiye eden Dr. Yavuz, dinlenme süresince öğrenme faaliyetinin durdurulması gerektiğini vurguladı. Kalıcı bozukluklar gelişmemişse beynin bir süre sonra normal fizyolojik yapısına döneceğini hatırlatan Yavuz, antidepresan, anksiyolitik gibi ilaçların etkisiz kaldığını, en iyi yöntemin TMS tedavisiyle beynin resetlenmesi olduğunu belirtti. Davranışçı bilişsel terapilerin dikkat dağınıklığı ve öğrenme güçlüğünü düzeltmeye yetmediğini hatırlatan Yavuz, oyun bağımlılığı konusunda en önemli konunun beyni en az 2 -3 ay dinlendirmek olduğunu belirtti.
Bu haber, 775 kere okundu 0 yorum yapıldı YORUM YAP / OKU YAZICIYA GÖNDER ARKADAŞINA GÖNDER FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DE PAYLAŞ ÖNCEKİ SAYFA
Diğer haberler
Copyright © 2008-2012 teknoloji22.com